bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online Pe HaiSaRadem.ro vei gasi bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online. Nu ne crede pe cuvant, intra pe HaiSaRadem.ro ca sa te convingi.

De la inceput se inregistreaza preocuparea permanenta pentru asigurarea conditiilor optime de desfasurare a procesului instructiv-educativ. In acest sens sunt acceptati pentru disciplinele tehnice numai profesori ingineri cu activitate practica in sectorul energetic.
•  In primul an scolar, liceul functioneaza cu doua clase, profil mecano-energetic
•  In anul urmator, cinci clase, profil mecano-energetic si electro-energetic.
In 1968 – 1969 liceul se muta in noua cladire din Bd. Lenin nr. 284 preluand si „Grupul scolar al Liceului nr. 4”. Astfel avea clase de scoala profesionala, ucenici, scoala de maistri, scoala postliceala de tehniciei, totalizand 19 clase.
     Datorita cresterii efectivelor de elevi (de la 165 din 1967 – 1968 la 562 in 1968 – 1969 ) in anul 1969 sunt aprobate doua posturi de director adjunct ocupate de inginer Petre POPESCU si profesor Ecaterina DUMITRESCU.
Tot in 1969 este infiintata si biblioteca liceului, bibliotecar cu jumatate de norma, fiind d-na Elena ZAMA.
     Una dintre dificultatile inceputului a fost realizarea laboratoarelor, cabinetelor si atelierelor de specialitate, dificultate depasita cu sprijinul I.E.C. In 1970 are loc” Consfatuirea cadrelor de conducere din scolile si intreprinderile Ministerului Energiei Electrice” unde sunt prezentate realizarile obtinute de” Liceul Industrial Energetic” Constanta in procesul de imbunatatire a muncii de continut in invatamant. Liceul este vizitat acum de delegatii din Cluj, Brasov, Bucuresti, Ploiesti si Galati. Cu acest prilej dl. Director Garabet KUMBETLIAN primeste “Medalia muncii”, L.I.E devenind liceu de protocol al M.E.E.

Pe linia intaririi legaturii dintre institutele de invatamant superior si unitatile ministerelor, conducerea Ministerului Educatiei si Invatamantului hotara ca liceele industriale sa fie indrumate de institutii superioare cu aceeasi specialitate (adresa nr. 280248 / 1972). Astfel din 1972, LIE Constanta se va afla sub indrumarea directa a „Institutului Politehnic” Bucuresti . Sprijinul acordat liceelor de specialitate, colaborarea intre aceste institutii de invatamant, se realiza prin:
•  orientarea activitatii de cercetare a cadrelor didactice si atragerea lor in colectivele de cercetare ale institutiilor de invatamant superior,
•  punerea la dispozitia cadrelor didactice a materialului bibliografic in vederea documentarii de specialitate,
•  organizarea laboratoarelor si atelierelor in scoala,
•  proiectarea unor aparate, masini si dispozitive in vederea autodotarii liceelor,
•  participarea la unele consilii profesorale unde se dezbateau probleme legate de continutul invatamantului si organizarea procesului instructiv-educativ,
•  analizarea continutului programelor scolare in vederea stabilirii propunerilor de imbunatatire,
•  sprijinirea elevilor prin consultatii sau lectii de sinteza in vederea admiterii in invatamantul superior,
•  participarea la efectuarea inspectiilor pentru acordarea gradelor didactice,
•  convocarea cadrelor didacice din licee la sesiunile de comunicari stiintifice in cadrul institutului.

1

IstoricAdmitere | Plan de scolarizare | Cadre didactice | Album Foto | Activitatile Colegiului
Realizatorul acestui proiect este Geageac Florin
Profesor indrumator Zurba Anda